Ochrana zamestnaných pred nezamestnanými – pohľad z bubliny

Autor: Peter Gajdošík | 8.8.2011 o 10:57 | Karma článku: 10,80 | Prečítané:  1948x

Dosť často ma iritujú názory niektorých odborníkov a mienkotvorných expertov, ktoré sú od reality odtrhnuté podobne ako staré listy od trhacieho kalendára. Len nedávno ma zarazil postoj KDH, ktorému sa nepáči vládne úsilie o reguláciu pôrodnosti v „sociálne vylúčených komunitách“ aj prostredníctvom štátom hradenej sterilizácie. Názory starostov, učiteľov, lekárov i sociálnych pracovníkov, ktorí sa každodenne trápia s následkami populačnej explózie v osadách viac-menej ignorujú. A nedávno znova – analytik INESS na stránkach SME v článku „Ochrana zamestnaných pred nezamestnanými“ horlivo brojí proti zvyšovaniu minimálnej mzdy a najradšej by ju zrušil. A používa pri tom minimálne jeden pochybný argument.

 

Budem citovať: „Aj pre zamestnancov so mzdou v blízkosti minimálnej mzdy predstavuje jej zvyšovanie dvojsečnú zbraň. Vyššia minimálna mzda totiž zvyšuje náklady zamestnávateľa, ktorý by inak  mohol financovať zvyšovanie zručnosti či kvalifikácie zamestnanca, a teda získavanie predpokladov na lepšie platené miesto v budúcnosti. Minimálna mzda teda sťažuje zamestnancom (áno, aj tým, ktorí bojujú za jej zvyšovanie) prístup k lepšie plateným miestam, ktoré sú najlepším prostriedkom na zvyšovanie príjmu rodiny."

Priznávam, že svojím ekonomickým vzdelaním nesiaham žiadnemu analytikovi ani po kolená, ale som presvedčený, že väčšina z nich pozná pomery z výrobných hál či dielní, kde sa maká za minimálnu mzdu, len z televíznych šotov. Idealizmus ekonomických teórii a poučiek už neraz spláchlo tsunami neľútostnej ekonomickej reality. Nevypočítateľný priebeh súčasnej hospodárskej krízy hovorí sám za seba. Názor, že zamestnávatelia na Slovensku sú už nedočkaví, aby financovali zvýšenie zručností  a kvalifikácie svojich zamestnancov je prinajmenej naivný.  Zamestnanci, ktorých mzda sa pohybuje na úrovni minimálnej mzdy, sú na svoju zväčša jednoduchú prácu zaučení počas niekoľkých hodín, prípadne dní. V prípade, že svoju pracovnú náplň nezvládnu, sú v pomerne krátkom čase nahradení - pracovný trh je preplnený ľuďmi s nízkou kvalifikáciou. Náklady, ktoré zamestnávatelia ušetria na prípadnom zrušení minimálnej mzdy,  zvýšia zisky, ktoré budú najpravdepodobnejšie investované do rozvoja firmy / technológie, marketing, vzdelávanie manažérov/ alebo na zvyšovanie životnej úrovne majiteľov či akcionárov.  Pre zamestnancov so mzdou v blízkosti minimálnej mzdy to  bude znamenať prínos v oblasti kvalifikácie -  parafrázujúc hlavu rodiny Miazgovcov - mystický, ba priam utopistický.

Ak už teda tvorcovia svetlých zajtrajškov chcú plánovať našu budúcnosť, mohli by najprv vystúpiť z komfortu svojich sterilných bublín a svoje postoje podopierať argumentmi zodpovedajúcimi súčasnej realite.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo je nevyhnutná vojna Facebooku a Bruselu

Padol prvý výstrel v regulačnej vojne, ktorá bude určovať podobu Európy.

DOMOV

Únos, ktorý prispel k zrušeniu amnestií, prekonal očakávania

Od marca ho videlo vyše 275-tisíc divákov.


Už ste čítali?