Ochrana zamestnaných pred nezamestnanými – pohľad z bubliny

Autor: Peter Gajdošík | 8.8.2011 o 10:57 | Karma článku: 10,80 | Prečítané:  1950x

Dosť často ma iritujú názory niektorých odborníkov a mienkotvorných expertov, ktoré sú od reality odtrhnuté podobne ako staré listy od trhacieho kalendára. Len nedávno ma zarazil postoj KDH, ktorému sa nepáči vládne úsilie o reguláciu pôrodnosti v „sociálne vylúčených komunitách“ aj prostredníctvom štátom hradenej sterilizácie. Názory starostov, učiteľov, lekárov i sociálnych pracovníkov, ktorí sa každodenne trápia s následkami populačnej explózie v osadách viac-menej ignorujú. A nedávno znova – analytik INESS na stránkach SME v článku „Ochrana zamestnaných pred nezamestnanými“ horlivo brojí proti zvyšovaniu minimálnej mzdy a najradšej by ju zrušil. A používa pri tom minimálne jeden pochybný argument.

 

Budem citovať: „Aj pre zamestnancov so mzdou v blízkosti minimálnej mzdy predstavuje jej zvyšovanie dvojsečnú zbraň. Vyššia minimálna mzda totiž zvyšuje náklady zamestnávateľa, ktorý by inak  mohol financovať zvyšovanie zručnosti či kvalifikácie zamestnanca, a teda získavanie predpokladov na lepšie platené miesto v budúcnosti. Minimálna mzda teda sťažuje zamestnancom (áno, aj tým, ktorí bojujú za jej zvyšovanie) prístup k lepšie plateným miestam, ktoré sú najlepším prostriedkom na zvyšovanie príjmu rodiny."

Priznávam, že svojím ekonomickým vzdelaním nesiaham žiadnemu analytikovi ani po kolená, ale som presvedčený, že väčšina z nich pozná pomery z výrobných hál či dielní, kde sa maká za minimálnu mzdu, len z televíznych šotov. Idealizmus ekonomických teórii a poučiek už neraz spláchlo tsunami neľútostnej ekonomickej reality. Nevypočítateľný priebeh súčasnej hospodárskej krízy hovorí sám za seba. Názor, že zamestnávatelia na Slovensku sú už nedočkaví, aby financovali zvýšenie zručností  a kvalifikácie svojich zamestnancov je prinajmenej naivný.  Zamestnanci, ktorých mzda sa pohybuje na úrovni minimálnej mzdy, sú na svoju zväčša jednoduchú prácu zaučení počas niekoľkých hodín, prípadne dní. V prípade, že svoju pracovnú náplň nezvládnu, sú v pomerne krátkom čase nahradení - pracovný trh je preplnený ľuďmi s nízkou kvalifikáciou. Náklady, ktoré zamestnávatelia ušetria na prípadnom zrušení minimálnej mzdy,  zvýšia zisky, ktoré budú najpravdepodobnejšie investované do rozvoja firmy / technológie, marketing, vzdelávanie manažérov/ alebo na zvyšovanie životnej úrovne majiteľov či akcionárov.  Pre zamestnancov so mzdou v blízkosti minimálnej mzdy to  bude znamenať prínos v oblasti kvalifikácie -  parafrázujúc hlavu rodiny Miazgovcov - mystický, ba priam utopistický.

Ak už teda tvorcovia svetlých zajtrajškov chcú plánovať našu budúcnosť, mohli by najprv vystúpiť z komfortu svojich sterilných bublín a svoje postoje podopierať argumentmi zodpovedajúcimi súčasnej realite.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner hokejovej reprezentácie.


Už ste čítali?